PROPOZYCJE ZAJĘĆ WODNYCH

Projekt Biały Delfin – aquaterapia to propozycja bezpiecznych aktywności w wodzie dla każdego. Aktywności Projektu podzielone zostały na działy, które wzajemnie (jak to w wodzie) będą na siebie wpływać i się przenikać:

Halliwick – zajęcia indywidualne i grupowe metodą Halliwick dla dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych w tym osób niepełnosprawnych, seniorów – ideą ich jest zwrócenie na umiejętność aktywnego zachowania się w wodzie, w przypadku osób z problemami ruchowymi, odczucie niezależności w wodzie, swobody ruchu, przemieszczania w wodzie.

Specyficzna terapia w wodzie z wykorzystaniem właściwości wody, aby usprawnić funkcje potrzebne na lądzie – korzystanie z integracji sensorycznej oraz terapii w wodzie opartej o metodę Bad Ragaz Ring Method, zabawy zwiększające siłę, wytrzymałość , poprawiające koordynację, ale nie skupiające się na umiejętnościach pływackich.

Watsu – terapia w wodzie prowadzona przez terapeutę w stosunku do osoby, która jest stale podtrzymywana i która w sposób bierny poddaje się działaniom sekwencji wykonywanych przez terapeutę.

Aktywności w wodzie: dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych w tym osób niepełnosprawnych, seniorów

  • Zabawy z elementami integracji sensorycznej i świadomości ciała w wodzie – wykorzystując wiedzę o dziecku i jego problemach proponuję zajęcia które mają za zadanie wprowadzić elementy wykonywane podczas zajęć na lądzie do wody aby dać dziecku szansę na poznanie swoich reakcji, niekiedy odwrażliwić i przygotować do następnego etapu. Podczas tych zajęć na pływalni wykorzystuję elementy ruchu rozwijającego, integracji sensorycznej, terapii ręki odnosząc to do środowiska wodnego.
  • Nauka zabaw spontanicznych i rozwijanie pewności siebie – bardzo dużą grupę moich pacjentów stanowią osoby, które nie potrafią spontanicznie się bawić, albo mają wiele lęków, często związanych  z obawami rodziców. nauka spontanicznych zabaw, nauka odpowiedniego wspierania dziecka w wodzie, wykorzystania infrastruktury basenu (np. wodne zjeżdżalnie, gejzery, fontanny) – w przypadku gdy rodzic niepewnie czuje się w wodzie, nie może korzystać z pływalni lub potrzebuje wsparcia lub nauki podczas zabawy z dzieckiem.
  • Nauka samodzielności z wykorzystaniem aktywności w wodzie – jak wiele elementów związanych z samodzielnością można przećwiczyć podczas zajęć na pływalni – to pełen kurs treningu umiejętności społecznych i treningu samodzielności, ale wykonany w nie w sali lub gabinecie terapeutycznym, ale „na żywo” i sprawiający o wiele więcej przyjemności, będący o wiele większym wyzwaniem. W czasie takiego treningu łatwo jest zauważyć sukcesy – od umiejętności samodzielnego zakupu biletu na basen, odnalezienia szafki, spakowania ekwipunku na basen (w przypadku osób dorosłych, młodzieży) jak również podczas takich aktywności jak samodzielne ubieranie się czy rozbieranie albo podejmowanie decyzji dotyczących zabaw.
  • Zabawy ze zwierzętami w wodzie (zbiorniki naturalne) – ze względu na to, że na co dzień pracuję również jako dogoterapeuta wiem, jak duże znaczenie ma kontakt ze zwierzęciem. Zabawa ze zwierzęciem w wodzie pozwala na wiele dodatkowych możliwości wspierania dziecka lub osoby dorosłej, więcej w dziale dogoterapia. W zależności od celów nauka zabawy, spontaniczności, oswojenie ze naturalnym zbiornikiem wodnym i jego cechami (zapach, zmienne dno, kontakt z innym podłożem) aż do wspólnych zabaw z psem – rozwijanie emocjonalności i spontaniczności uczestnika, poprawa motoryki małej i dużej. Wyjątkowo zajęcia ze zwierzętami sprawdzają się również zimą, gdzie temperatura zmienia możliwości ma zupełnie inną postać i pozwala na wspólne zabawy na śniegu.

Projekt Biały Delfin to rozszerzenie zajęć terapii wodnych o inne elementy wspierające rozwój psychoruchowy osób. Zajęcia w Projekcie będą prowadzone w cyklach turnusowych intensywnie wspierając uczestników w wielu obszarach.

Kursy i szkolenia

  • Dla wolontariuszy i rodziców wspierających podczas zajęć Halliwick  – podczas zajęć grupowych ważne jest, aby osoba, która wspiera dziecko była świadoma działań wynikających z pracy, potrafiła płynnie wykonywać zabawy, jak wspierać dziecko w wodzie, pomagając dziecku, bo najpierw sami musimy się z wodą oswoić i poznać wodę