Watsu – terapia poprzez wodę i komunikacja

W dotychczasowej pracy nauczyłam się przede wszystkim cierpliwości i nie oceniania, a cechy te są niezbędne w pracy z każdą osobą – zarówno dzieckiem jaki i osobą dorosłą, która właśnie tej oceny najbardziej się obawia. Dla pacjenta, czy raczej odbiorcy zdobycie zaufania nie tyle wobec terapeuty, ale wobec samego siebie, poznanie siebie jest najtrudniejsze, dlatego potrzebne są wyjątkowe metody jakim jest Watsu®. To połączenie wiedzy fizjoterapeutycznej z masażem oraz relaksacją i możliwością uwolnienia napięć zarówno w ciele jak i emocjonalnych. Watsu® jest skuteczne w przypadku wielu chorób i dolegliwości.”Jest też pomocne i niekiedy zaskakujące przy poznawaniu siebie.”

Woda pozwala dotrzeć terapeucie i Tobie samemu do tego, o czym chcesz powiedzieć…

Ścieżka nauki tej terapii jest długa, bo obszary oddziaływania i nauka terapeuty musi być często weryfikowana.

Watsu® jest wykorzystywane do:

 • zmniejszania bólu wynikającego z nieprawidłowości w ciele
 • zmniejszenia lub rozładowania bólu emocjonalnego
 • obniżania napięć mięśniowych
 • zwiększania ruchomości stawów
 • przy spastycznym porażeniu mózgowym i innych porażeniach spastycznych, przy fibromialgii, po urazach rdzenia kręgowego, po wylewach, po mastektomii
 • zrozumieniu i uwolnieniu swoich potrzeb zarówno w ciele jak i emocjonalnych

Duże zastosowanie Watsu® ma również w takich przypadkach jak:

 • zespół chronicznego zmęczenia
 • ADHD, zaburzenia ze spektrum autyzmu w tym zespół Aspergera
 • depresja i stany depresyjne
 • zaburzenia lękowe
 • zaburzenia czucia własnego ciała
 • zaburzenia integracji sensorycznej

Dzięki właściwościom ciepłej wody i ogólnej relaksacji Watsu® jest bardzo skutecznym narzędziem w leczeniu chronicznego bólu.” (na podstawie: Tomasz Zagórski – watsu.org.pl)

Jak wygląda sesja Watsu?

W czasie sesji terapeuta poprzez kolejne sekwencje ma szansę rozluźnić napięte ciało, pozwalając uzyskać zamierzony efekt terapeutyczny. Sesje odbywają się w ciepłej wodzie – najlepiej około 35 stopni Celsjusza w wodzie o głębokości około 130 cm, terapeuta stale podtrzymuje (wspiera) osobę na wodzie. Sesja trwa od 30 do 60 minut. 

Zapraszam na sesje Watsu®, które realizuję z każdą osobą niezależnie od jej wieku czy problemów, jeżeli nie ma przeciwwskazań medycznych. Terapia w wodzie jest wymagającą formą udzielania pomocy. Ciągle pogłębiam wiedzę dotyczącą terapii wodnych. Kolejne kroki wykonuję pod opieką wspaniałych trenerów, instruktorów i terapeutów Watsu®:

Czemu tak łatwo można polubić Watsu jako terapię?

Nasz pierwszy komunikat to dotyk przez ciepłą wodę. Małe dziecko w łonie matki czuje jej ruch, bicie serca, słyszy przytłumione dźwięki, miękko kołysze się w ciepłej wodzie. Słowa w komunikacji pojawiają się na końcu i niekiedy niestety zastępują dotyk, niezbędny do prawidłowego rozwoju. Zaczynamy mówić i można powiedzieć, trochę przestajemy czuć.

“Jarek nauczył mnie pracy bez słów. W wodzie zdejmuje aparaty i nie słyszy. Idealnie za to czuje każdy przepływ wody i reaguje ustawieniem ciała, a później razem cieszymy się, że na przykład płynie. Pojawia się uśmiech. Dzieci często komunikują się przez ruch, nawet jeżeli nie mówią wysyłają wiele sygnałów ciałem, w wodzie te komunikaty są bardzo czytelne. Dopiero kiedy zaczęłam pracować w wodzie zauważyłam, jak wiele komunikatów nie dostrzegałam wcześniej u dzieci, z którymi pracowałam w sali. Niekiedy jednak ta komunikacja jest utrudniona ze względu na problemy w ciele, problemy emocjonalne, nie tylko z powodu uszkodzonego narządu zmysłu. Woda pozwala dotrzeć terapeucie i Tobie samemu do tego, o czym chcesz powiedzieć, ale nie potrafisz.”

One thought on “Watsu – terapia poprzez wodę i komunikacja

Comments are closed.