Projekt Biały Delfin

Projekt Biały Delfin to idea, która związana jest z miłością i szacunkiem do wody i wspaniałych zwierząt jakie udało mi się tam spotkać – delfinów.

Ze względu na to, że na co dzień pracuję ze zwierzętami w terapii to wiem, jak wiele zwierzęta potrafią pomóc, jak wiele barier przełamać. Z wielu ważnych powodów, znając temat dobrze, nie jestem jednak zwolennikiem delfinoterapii. Ani efekty nie są tak dobre, jak przy innych terapiach wodnych, ani nie ma możliwości nawiązać tak silnej relacji, jak dzieje się na przykład poprzez zajęcia z psem. Ponadto, podczas zajęć delfinoterapii nie dostrzegamy, że dzieje się to kosztem delfinów, bo człowiek nie jest w stanie zapewnić delfinom warunków do bezpiecznego, zdrowego i szczęśliwego życia w delfinarium lub aquaparku. 

Dzieci mają do nas, dorosłych wielkie zaufanie. Jeżeli pokażemy im jak powinno się traktować te (wszystkie) zwierzęta może nie będzie chętnych, żeby skorzystać z zajęć delfinoterapii, która przynosi korzyść taką samą lub mniejszą jak inna terapia z udziałem zwierząt. Może nie będziemy jeździć do aquaparków i przyglądać się zwierzętom żyjącym w niewoli, ale będziemy chcieli wstawać o świcie, ciepło się ubierać i płynąć statkiem, aby spotkać żyjące dziko delfiny. Na co dzień przecież bardzo świadomie uczymy dzieci szacunku, empatii czyli współodczuwania. Dlatego bardzo świadomie zachęcajmy dzieci do pływania jak delfin, do zabaw i do poznawania świata przyrody i pomagania jej. Rolę zwierzęcych terapeutów pozostawmy innym istotom, które w procesie ewolucji same wybrały życie blisko człowieka i mogą z nami mieszkać, spacerować, być blisko i pomagać.

Oczywiście, dzieci marzą o tym, żeby spotkać delfina i móc popływać na jego brzuchu, podskakiwać w falach. Tak samo jak marzą o tym, żeby spotkać wróżkę. Ich świat wypełniony jest marzeniami, które my staramy się spełnić wtedy, ale tylko wtedy gdy jest to możliwe. Marzenie o spotkaniu wróżki łatwo zamienić we wspólną zabawę, tak samo jak marzenie o spotkaniu delfina można zrealizować w różny sposób.

Zachęcam, razem możemy wiele zmienić – Projekt Biały Delfin